JCI Youth Індивідуальний розвиток Інтерв'ю Вакансії Кар'єра Стажування

Скільки “коштує” твоє життя?

Лише 10% людей, що влаштовуються на роботу замислюються над тим, що саме на співбесіді визначається вартість їх праці, їх навиків та життя вцілому. Сьогодні ми продовжуємо розкривати закулісся процесу працевлаштування і розкажемо як переконати роботодавця, що він зробив правильний вибір, запросивши тебе на співбесіду.

В минулій статті ми поділились власним досвідом пошуку першої роботи, а також інсайтами, які отримали від рекрутерів на проекті Step Up. ТОП-12 порад можна переглянути за посиланням тут.

Отже, опрацювавши вищезгадану статтю у тебе вже є перелік компаній, в яких хочеш працювати; оформлене резюме(CV), написаний мотиваційний лист, а також уже надісланий мейл на відкриту вакасію. Ба більше, у тебе є запрошення на тестування або одразу ж на співбесіду. То що ж далі?

А далі підготовка безпосередньо до співбесіди. Розмова з потенційним роботодавцем – твоя можливість проявити себе, а також “розкрити” співрозмовника та компанію.  Як все відбувається?

Зазвичай, є два формати проведення співбесіди: довірливий-привітний-дружелюбний і, навпаки, агресивний та напористий. Проте, це абсолютно не залежить від кандидата з яким передбачено спілкування, від наявності чи відсутності у нього певних навиків. Це скоріш стратегія, визначена для рекрутингу нових кадрів у компанію.

 

Тривалість співбесіди різниться у часі: від 15 хвилин до 1,5 години. В деяких компаніях крім звичайного спілкування передбачено ще психологічне тестування, тестування на визначення IQ, вирішення професійних кейсів.Проте, значно тривалішим етапом співбесіди є підготовка до неї.

Команда JCI Youth  пропонує готуватись до співбесіди ось таким чином:

 • Поспілкуйся з друзями/знайомими та дізнайся їх думку з приводу обраних компаній, можливо хтось з них працював чи стажування в них.
 • Продивися та проаналізуй сайт та соцмережі компанії. Так ти знатимеш про соціальну активність компанії, її історію, масштаби, партнерів та ін інформацію, яка важлива для компанії з огляду на те, що зазначена в публічних джерелах.
 • Прочитай інтерв’ю з представниками компанії.
 • Ознайомся з продуктом чи послугою компанії. Це допоможе зрозуміти сферу діяльності та функціонал в компанії.
 • Продумай відповіді на поширені для співбесіди питання: розкажіть про себе; перелічіть свої сильні та слабкі сторони; ким ви себе бачите через 5 років; чому ви хочете працювати саме у нас в компанії; чому саме вас слід обрати для цієї вакансії.
 • Детально вивчи посадові обов’язки в рамках вакансії. Це допоможе визначити спектр завдань та не розгубитись, якщо під час співбесіди тобі буде запропоновано вирішити одне з них (наприклад, журналісту можуть запропонувати написати новину на одну з важливих подій за минулий день).
 • Обов’язково добре виспись перед співбесідою. Адже якщо ти прийдеш до роботодавця з мішками та синяками під очима – це явно не буде характеризувати тебе з позитивної сторони.
 • Роздрукуй резюме та кілька рекомендацій, якщо є, з попереднього місця зайнятості, волонтерства, стажування, громадської діяльності тощо. Це охарактеризує тебе як активну та вмотивовану людину, продемонструє зацікавленість у вакансії та справить позитивне враження на роботодавця.

JCI 2

І от настав відповідальний день співбесіди:

 1. Сплануй маршрут поїздки на співбесіду, розрахуй час, який потрібно витратити на дорогу, додай запас хвилин 15 на випадок можливих заторів. Якщо відчуваєш, що не встигаєш до призначеного часу, обов’язково подзвони і попередь про запізнення. Співбесіду краще не переносити на інший день.
 2. Зверни увагу на свій зовнішній вигляд. Охайність, акуратність та доречність завжди в моді. Доречність – відповідно до професії. Наприклад, якщо вакансія передбачає роботу в офісі – одягни стильний діловий одяг(юристи, фінансисти, менеджери, адміністратори тощо); для творчих професій, дизайнер, модельєр, Pr-ник, арт-директор, можна проявити креатив та власний імідж. З самовираженням акуратно,щоб не переборщити. Ніяких прозорих блузок, кофтин з великим декольте, коротких шортів. Джинси вдягнути можна, але вони мають бути не подрані з усіх сторін наче собака підлатала. Для дівчат, макіяж без яскравих тіней, кольорових підводок.  
 3. Якщо попросять розповісти про себе, говори про освіту, досвід роботи, а також хобі і захоплення. Продумай кілька історій з позитивним вирішенням та розкажи їх на співбесіді при нагоді. Так ти продемонструєш свої профнавики.
 4. Під час розмови з представником компанії веди себе впевнено. Скромність, звичайно, прикрашає людину, але тільки не під час співбесіди. Ніхто не розповість про тебе краще, ніж ти сам, тому дай зрозуміти, що ти – цінний кадр. У фахівця з підбору персоналу має скластися враження, що твої навички і вміння дуже знадобляться команді. Покажи, що ти розумієш з яким продуктом працює компанія.
 5. Задавай питання. Не тільки у тебе беруть інтерв’ю, але й ти вивчаєш свого майбутнього роботодавця. Продумай список зустрічних питань. Люди, яким все зрозуміло без слів, викликають подив, тому запитуй про компанію, умови роботи, обов’язки, розвиток для персоналу, проекти та плани компанії. Не соромся поцікавитись, чого компанія очікує від нового співробітника.
 6. Під час розмови не акцентуй увагу виключно на зарплаті, плюшках на роботі. Питання мають бути не лише типу: а чи буде чай/кава/печиво? А за яким столом я буду працювати? Ти ж, в першу чергу, приходиш як професіонал – для здобуття навичок та готовністю поділитись своїми знаннями для розвитку компанії.
 7. Якщо прийшовши на співбесіду тебе попросили почекати, не варто телефонувати комусь зі знайомих і обговорювати компанію. В організації є очі та вуха, а помічники та секретарі – це здебільшого вони й є. Тож всі твої коментарі дуже швидко дійдуть до людей, що приймають рішення.
 8. Живи за принципом «під лежачий камінь вода не тече». Фраза в кінці співбесіди «ми вам передзвонимо» зовсім не означає, що ти не підходиш. Часто роботодавці випробовують так претендентів. І навіть якщо тобі не перетелефонували, набери рекрутера з яким спілкувався та поцікався   рішенням. На завершення розмови запитай: “Коли очікувати рішення щодо працевлаштування?”, у відповідь маєш отримати дату. Наприклад, “Ми передзвонимо вам до 15липня і повідомимо рішення” або “Відібрані працівники отримають листа на імейл до 14липня”. Ти маєш знати “на чому стоїш” після співбесіди, а не чекати місяць на потенційний дзвінок роботодавця.

 

І завжди пам’ятай, що ти обираєш роботодавця як і він тебе. Природно, що під час співбесіди у тебе присутнє хвилювання. Проте, постарайся взяти себе в руки та прислухатись до своїх відчуттів: як ти себе почуваєш, зайшовши в офіс компанії, спілкуючись з працівником, які враження та емоції викликають у тебе співробітники, з якими ти зустрівся тощо. Від цього залежить, наскільки комфортно тобі буде тут працювати. Якщо під час співбесіди ти думаєш як би пошвидше вискочити з приміщення, добре подумай чи дійсно це «твоє» місце. Цим ти допоможеш уникнути труднощів для себе та проблем для роботодавця.

 

Ми завжди готові підтримувати молодих людей, що прагнуть розвитку та самовдосконалення!

Якщо в тебе досі лишились питання, уточнення, коментарі щодо того як варто комунікувати з представниками з компаній – запрошуємо на Форум по працевлаштуванню Step Up від JCI Youth!

Тут ти зможеш відверто поспілкуватись з рекрутерами на hr-ми, БОНУС – матимеш шанс пройти пробну (демо) співбесіду та дізнаєшся як HR трактує твої відповіді і для чого задає саме ті питання.

Рекомендуємо підписатись на нашу розсилку вакансій для студентів, тоді ти першим знатимеш про свіжі можливості від кращих роботодавців України. Це можна зробити перейшовши за посиланням

А на нашому інформаційному порталі є чимало цікавеньких можливостей для тебе – тож заходь та обирай ті, що допоможуть саме тобі стати лідером!

Залишити коментар